Sing Australia Groups

NSW
ACT
SA
TAS

NSW

ASHBURY, NSW

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: Ashbury Senior Citizens Hall

Address: 64-68 Princess Street Ashbury, NSW, 2193

Group Leader/s:

Natalie Logan 0407 067 489

Margaret Fitzpatrick 0417 438 310

Conductor: Ravilya Sulas

Accompanist: Heather King

 

 


BATEMANS BAY, NSW

Meets: Tuesday 1pm-3pm

Venue: The Uniting Church

Address: 2 Catlin Avenue, Batemans Bay, NSW 2536

Group Leader/s:

Ineke Smith 0404 089 680

Conductor: Kathie Harris

Accompanist: Sue Wray

 

 

 


BELMONT, NSW

Meets: Monday 7:00pm-9:00pm or 7:30 – 9:30pm Day light saving time

Venue: Belmont Anglican Church Hall

Address: Church St, Belmont, NSW, 2280

Group Leader/s:

Lorraine McEwan-McKenzie 0458 451 528

Lyn Page 0407 061 374

Annette McEwan 0410 696 683

Conductor: Annette McEwan

Accompanist: Alana Henderson


COFFS HARBOUR, NSW

Meets: Monday 7pm-9pm

Venue: Guide Hall

Address: 209A Harbour Dr, Coffs Harbour, NSW 2450

Group Leader/s:

Moira Nolan 0417522295

Julie Nolan 0431381781

Conductor: Merry Drinan

Accompanist: Lucy Watson


COLLAROY PLATEAU, NSW

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: Collaroy Plateau Primary School

Address: Plateau Rd, Collaroy Plateau, NSW, 2097

Group Leader/s:

Lorelei Morris 0414 740 608

Brian Cross 07 9973 1655

Yvonne Mash 0438 606 712

Conductor: Lorelei Morris

Accompanist: Lee Whyte


COOTAMUNDRA, NSW

Meets: Tuesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Public School Hall

Address: Thompson St, Cootamundra, NSW, 2590

Group Leader/s:

Ruth Thorburn 0417 421 897

Pat Teale (assistant) 02 69423134

Conductor: Ruth Thorburn

Accompanist: Judy Cant


COROWA, NSW

Meets: Thursday 7pm-9pm

Venue: Odd Fellows Hall

Address: Sanger Street, Corowa, NSW, 2646

Group Leader/s:

Margaret Gillick 0411 399 558

Kathleen Roberts 0431 383 536

Robyn Moore 02 6033 1105

Belinda Monte 0439 368 460 02 monteco@westnet.com.au

Conductor: Robyn Moore

Accompanist: Ann Morley


DENILIQUIN, NSW

Meets: Tuesday 7pm-9pm

Venue: Community Health Centre

Address: Macauley St, Deniliquin, NSW, 2710

Group Leader/s:

Sue McMillan 0427 272 398

Peter Humphries

Conductor: Sue McMillan

Accompanist: Deidre Newman


DUBBO, NSW

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: The Bridge Club

Address: Elston Park, Bultje St (behind tennis courts), Dubbo, NSW, 2830

Group Leader/s:

Michele Peak 0428 680 775

Bob Lloyd (asst) 0429 151 051

Conductor: Margaret Nicolson & Bob Lloyd

Accompanist: Sharon Simons & Judith Prior


GORDON, NSW

Meets: Friday 7:30pm-9:30pm

Venue: Gordon East Public School

Address: Cnr Rosedale & Cameron Rds, Gordon, NSW, 2072

Group Leader/s:

Chris Openshaw 02 9402 7063

Steve Openshaw 02 9402 7063

Jennifer Hocking (asst) 0427 820 377

Conductor: Barbara Hayward, Mary Liddy

Accompanist: Danielle Bennett


GOSFORD, NSW

Meets: Monday 7:00pm-9:00pm

Venue: Gosford Anglican Church

Address: Mann St (next to Police Station), Gosford, NSW, 2250

Group Leader/s:

Lynne Donald 0438 621 398

Marilyn Gavin (asst) 0417 448 903

Conductor: Mary Liddy

Accompanist: Stephen Donnelly


GRIFFITH, NSW

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: CWA Hall

Address: Banna Ave, Griffith, NSW, 2680

Group Leader/s:

Clare Mitchell 0437 673 330

June Pattison 02 6964 0492

Conductor: Adeline Erskine, Mary Santos, Jacqui Halliburton

Accompanist: Mary Santos, Dr Jaya, Adeline Erskine, Jim Salvestro


HAY, NSW

Meets: Wednesday 6:30pm-7:30pm

Venue: Uniting Church

Address: Lachlan St, Hay

Group Leader/s:

Jenny Clark 0403 434 261

Conductor: Carol Oataway

Accompanist:


KIAMA, NSW

Meets: Wednesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Joyce Wheatley Community Hall HACC Centre

Address: Hindmarsh Park, Cnr Terralong & Collins St, Kiama, NSW, 2533

Group Leader/s:

Maree Shepherd 0414 752 982

Conductor: Maree Shepherd

Accompanist: John McKenna


MAITLAND, NSW

Meets: Monday 7:00pm-9:00pm

Venue: Maitland CWA Hall

Address: 46 Church St, Maitland, NSW, 2320

Group Leader/s:

Alicia Thomas 0419 845 365

Conductor: Alicia Thomas

Accompanist: Giles Manley


NARROMINE, NSW

Meets: Monday 7pm-9pm

Venue: Wesley Church

Address: Dandaloo St, Narromine, NSW, 2821

Group Leader/s:

Pamela Lister 0419 849 464

Conductor:

Accompanist: Winsome Heckendorf


PEAK HILL, NSW

Meets: 1st and 3rd Thursday 7:30pm-9:30pm

Venue: Koinonia House

Address: Caswell St, Peak Hill, NSW, 2869

Group Leader/s:

Maurine Redenbach 0419 140 033

Conductor: Ros Bell

Accompanist: Steve Lindsay


PORT MACQUARIE, NSW

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm, arrive 7pm

Venue: St Thomas Church Hall (Parking in the church grounds and Murray St)

Address: Hay & Murray St, Port Macquarie, NSW, 2444

Group Leader/s:

Carol Chandler 0408 665 077

Trish Davis 0488 288 384

Conductor: Ann French

Accompanist: Paul Brady


PORT MACQUARIE – HASTINGS, NSW

Meets: Thursday 10am-12noon

Venue: Baptist Church Hall

Address: 18 MacIntyre Cl, Port Macquarie, NSW, 2444

Group Leader/s:

Carole Field 0404 081 559

Conductor: Kate Ford

Accompanist: Patricia Frank


QUEANBEYAN, NSW

Meets: Wednesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Leagues Club

Address: 1st Floor, Monaro St, Queanbeyan, NSW, 2620

Group Leader/s:

Heather Row 0488410473/p>

Glen Jones

Conductor: Michael Rowe

Accompanist: Rod Panter & Sam Rowe


SOUTH WEST ROCKS, NSW

Meets: Thursday 4pm-6pm

Venue: South West Rocks Uniting Church Hall

Address: 9 Landsborough St, South West Rocks, NSW, 2431

Group Leader/s:

Margaret White 02 6566 6027

Michael Lohman 0422 850 016

Conductor: Patsy Coleman

Accompanist: Ruth Smith


SOUTHERN HIGHLANDS, NSW

Meets: Monday 7pm-9pm

Venue: Bowral Uniting Church Hall

Address: Cnr Bendooley & Boolwey Sts, Bowral, NSW, 2576

Group Leader/s:

Christine Melican 0430 082 840

Rosemary Harvey 0408 943 407

Conductor: John D’Arcy

Accompanist: Rhonda Langford & Jenny Stovold


ST GEORGE, NSW

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: Peakhurst South Public School Hall

Address: Pindari Rd, Peakhurst Heights, NSW

Group Leader/s:

Susan Allison 0438 660 896

Colin Campbell (asst) 0447 780 768

Tony Moore (asst) 0437 049 512

Conductor: Hayden Barrington

Accompanist: Joanna Li


SUTHERLAND, NSW

Meets: Tuesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Gymea Anglican Church Hall

Address: 131 Gymea Bay Road Gymea, NSW, 2232

Group Leader/s:

Barbara Archer 0407 067 028

Carol Comber (asst) 0414712066

Conductor: Maree Shepherd

Accompanist: John Pickworth


TAMWORTH, NSW

Meets: Wednesday 5:15pm-7:15pm

Venue: St Peter’s Anglican Church

Address: Corner of Kathleen & Vera Streets, Tamworth NSW, 2340

Group Leader/s:

Alison Morrison 0409 831 317

Conductor: Janelle Armstrong

Accompanist: Jenny Simpson


TRANGIE, NSW

Meets: Monday 6pm-7:30pm

Venue: Trangie Bowls Club

Address: Mitchell Hwy, Trangie, NSW, 2823

Group Leader/s:

Lynell Chalmers 02 6888 7596

Conductor: Suzanne Berkeley

Accompanist: Leanne Heckendorf


TUMUT, NSW

Meets: Monday 7pm-9pm

Venue: St Mary’s Hall (next to Catholic Church)

Address: Capper St, Tumut, NSW, 2720

Group Leader/s:

Anni Andersen 0418 680 475

Conductor: Anni Andersen

Accompanist: Patricia Mangelsdorf


VINCENTIA, NSW

Meets: Thursday 7:00pm-9:00pm

Venue: Jervis Bay Baptist Church Hall

Address: The Wool Rd, Vincentia, NSW, 2540

Group Leader/s:

Jenny Smith 02) 4441 7713

Conductor: Jenny Smith

Accompanist: Jane Ryan


WAGGA WAGGA, NSW

Meets: Tuesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Wesley Uniting Church Hall

Address: Cnr Tarcutta & Johnson Sts, Wagga Wagga, NSW, 2650

Group Leader/s:

Ellen Brasier 0412 938 716

Conductor:

Accompanist: Jill Chappelow

 


WALGETT, NSW

Meets: Monday 7pm-9pm

Venue: Walgett RSL Hall

Address: Fox St, Walgett, NSW, 2832

Group Leader/s:

Terry Holcombe 0428 285 224

Catherine Denyer 0428 285 236

Christine Ford 0429 638 300

Conductor: Peg Hartog

Accompanist:


WALLSEND, NSW

Meets: Tuesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Saint Lukes Anglican Church Hall

Address: 11 Brown Street, Wallsend, NSW, 2287

Group Leader/s:

John Lambkin 0431 975 074

Winsome Lambkin 0431 968 315

Conductor: Sophie Aked and Jan Milliss

Accompanist: Alana Henderson


WAUCHOPE, NSW

Meets: Thursday 4:00pm-6:00pm

Venue: RSL Club Wauchope Lasiandra Room

Address: CNR Young Street & Cameron Street Wauchope

Group Leader/s:

George Campbell 0415 237 302

Lorraine Garland 0413 181 951

Conductor: Miriam Lattimore

Accompanist: Clare Walker


WOLLONGONG, NSW

Meets: Wednesday 7:30pm-9:30pm

Venue: St Therese Catholic Primary School Hall

Address: 1 Princes Hwy, West Wollongong, NSW, 2500

Group Leader/s:

Susan Swift 0421 316 296

Wendy Douglas

Paul Bahlmann

Conductor: Ben Kibeom Lee

Accompanist: Scott Jackson, Cassandra Cordero


YOUNG, NSW

Meets: Wednesday 7:00pm-9:00pm

Venue: The Baptist Church

Address: 76 Nasmyth St, Young, NSW, 2594

Group Leader/s:

Mary Tout 02 6382 1529

Barbara Mustert 0435 300 266

Conductor: Margaret Fathers

Accompanist: Pat Mangelsdorf

ACT

BELCONNEN, ACT

Meets: Thursday 9:30am-11:30am

Venue: Holy Cross Lutheran Church

Address: Emu Bank, Belconnen, ACT

Group Leader/s:

Jenny Madden 0402 265 126

Jenny Freter 0429 323 772

Conductor: Sarahlouise Owens

Accompanist: Alison Cozadinos


CANBERRA BLOKES, ACT

Meets: Tuesday 7:30pm-10pm

Venue: Anzac Memorial Chapel of St Pauls

Address: Robert Campbell Rd, RMC Duntroon, ACT

Group Leader/s:

Jerry Tipping (Acting leader for June) 0456 624 691 tippingk@bigpond.com.au

Denis O’Brien 0411 254 487

Conductor:

Accompanist: Alison Cozadinos, Rod Panter


Majura, ACT

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: Anzac Memorial Chapel of St Pauls

Address: Robert Campbell Rd, RMC Duntroon, ACT

Group Leader/s:

Julie Greenwood 0419 434 525

Narelle Heywood 0458 619 092

Conductor: Tim Bevitt

Accompanist: Linus Hanul


TUGGERANONG, ACT

Meets: Monday 1.00pm-3.00pm

Venue: Uniting Church

Address: Comrie St, Erindale, ACT

Group Leader/s:

Dianne Fox 0428 240 953

Colleen Wilkinson

Janette Hatch

Conductor: Sarahlouise Owens

Accompanist: Michael Dooley

SA

BURRA, SA

Meet: Wednesdays 7.00pm-9.00pm

Venue: St Mary’s Church Hall

Address: Market St, Burra (Opposite Burra Motor Inn)

Group Leader/s:

Geraldine Smedley 08 8892 2583

Conductor: Nadine Evans

Accompanist:


GAWLER, SA

Meet: Monday 7.30pm-9.30pm

Venue: Uniting Church Hall

Address: Tod St Gawler

Group Leader/s:

Jan Abel 0417 896 483

Lynne Lamshed 0488 052 394

Conductor: Jan Abel

Accompanist: Thomas Philp


GLENELG, SA

Meet: Thursdays, 7.15 for 7.30pm-9.30pm

Venue: The Corner, Uniting Church Auditorium

Address: Cnr Diagonal & Oaklands Roads, Warradale

Group Leader/s:

Colleen Penny  0439 370 214

Carmel Hyland  0421 356 917

Conductor: Chris Bills, Mark Delaine, Michelle Nightingale

Accompanist: Angela Turner, Emma Knights


GOOLWA, SA

Meet: Monday 7pm-9pm

Venue: Music Room, Thornbury Park

Address: 17 Willmett Rd, Goolwa

Group Leader/s:

Merri Kain 08 8552 2460, 0408312765

Liz Bettess  0475 798 186

Conductor: Liz Bettes, Barbara Wundersitz

Accompanist: Helen Schubert


HAWKER, SA

Meet: Fridays 3:30-5pm

Venue: Community Room at the Hawker hospital

Address: Cradock Rd Hawker SA

Group Leader/s:

Jenny McInnis 0428 835 018

Conductor:

Accompanist:


JAMESTOWN, SA

Meet: Mondays 7.00pm-9.00pm

Venue: Jamestown – Belalie Lodge Aged Care – Pioneer Room

Address: Cumnock St, Jamestown

Group Leader/s:

Chris Thomas 0466 569 007

Raelene Harding 0427 504 549

Leonie Thomas (Asst) 0439 681 391

Conductor: Chris Thomas, Leonie Thomas

Accompanist: Jill Fulton


KADINA, SA

Meet: Wednesday 7:00pm-9.00pm

Venue: Uniting Church Hall

Address: Kadina Uniting Church

Group Leader/s:

John Snodgrass 0427 232 474

Annette Davidson (asst) 0428 652 146

Conductor: Steph Greenwood

Accompanist: Daryl Parker


KIMBA, SA

Meet: Mondays 7.30pm-8.30pm

Venue: Senior Citizens Clubrooms

Address: West Terrace, Kimba

Group Leader/s:

Sally Inglis 0427 272 598

Conductor: Sally Inglis

Accompanist:


LAMEROO, SA

Meet: Wednesdays 7:30pm-9:00pm

Venue: Day Care Room, Lameroo District Hospital

Address: 1A Vardon Terrace, Lameroo

Group Leader/s:

Ann Heaven 0407054765

Conductor: Cathy Miegel

Accompanist: Cathy Miegel


MAGILL, SA

Meet: Tuesdays 7.30pm-9.30pm

Venue: Church of Christ

Address: 61 St Bernards Rd, Magill

Group Leader/s:

Sabine Drilling 0408 404 744

Sandra Moore 0409 671 152

Josephine Liebelt 0402079172

Conductor: Celine Leslie

Accompanist: Deborah Handley, Emma Knights


ORROROO, SA

Meet: Monday 7:30 – 9:30pm

Venue: Orroroo RSL Rooms

Address: Second St

Group Leader/s:

Annika Hooper 0427 581 175

Wendy Hooper (Asst) 0428 619 593

Conductor: Chris Thomas

Accompanist:


PETERBOROUGH, SA

Meet: Wednesdays 7.30-9.30pm

Venue: Senior Citizens Hall

Address: Main Street Peterborough

Group Leader/s:

John Sandland 08 8651 2192

Ruth Whittle 0438 891 903

Conductor: Beth Chapman, Debbie Blyth

Accompanist: Margie Symonds


PORT LINCOLN, SA

Meet: 2nd, 4th & 5th Tuesday of each month 7.30 – 9.30pm

Venue: Unity Hill

Address: New West Road, Port Lincoln

Group Leader/s:

Helen Hookings 0408750887

Anna van der Hart (asst) 0432 115 039

Conductor: Helen Hookings

Accompanist:


PORT PIRIE, SA

Meet: Monday 7.30pm-9.30pm

Venue: Lutheran Church Hall

Address: Senate Rd, Port Pirie

Group Leader/s:

Anne Schaffner 0429 054 124

Fran Birrell

Conductor: Tessa Collins

Accompanist:


RIVERLAND, SA

Meet: Thursdays, 7.00pm-9.00pm

Venue: Monash Memorial Hall

Address: Sturt Hwy, Monash

Group Leader/s:

Jacque Zagotsis 0438 839 691

Mary Geddie 0409 875 344

Ernest van Niekerk 0406782205

Conductor: Mary Geddie

Accompanist: Mary Geddie


TUMBY BAY, SA

Meet: Every 2nd & 4th Thursday 3.00pm -5.00pm

Venue: Senior Citizens Club

Address: Tumby Terrace

Group Leader/s:

Karyn Speed 0427 881 920

Conductor: Rosemary Hauesler

Accompanist: Christine Charlton


WARRADALE, SA

Meet: Mondays 10.00am-12.pm

Venue: The Corner, Uniting Church

Address: Cnr Oaklands & Diagonal Rd Warradale

Group Leader/s:

Karen Altamura

Conductor: Dianne Howes, Peter van der Linden

Accompanist: Emma Knights

TAS

CAMPBELL TOWN, TAS

Meet: Tuesdays 7.00pm-9.00pm

Venue: The Midland Bowls Club

Address: 152 Bridge St, Campbell Town

Group Leader/s:

Judy Gregg 0400 995 900

Conductor:

Accompanist:


DEVONPORT, TAS

Meet: Wednesdays 7:00pm-9.00pm

Venue: Baptist Church Hall

Address: 130 William Street Devonport (entrance next to Herbs Pizza)

Group Leader/s:

Wilma Aherne 0407 248 370

Conductor: Alexandra Morse

Accompanist: Meg Magupa, Meredith Stronach


HOBART, TAS

Meet: Mondays 7.30pm-9.30pm (except Public Holidays)

Venue: New Town Primary School Hall

Address: 36 Forster Street, New Town

Group Leader/s:

Tony Johnston 0429 000 186

Susan Gillespie 0437 127 119

Hans Kooij

Max Klarenbeek 0488 279 825

Conductor: Hans Kooij, Helen Thomson,Sarah Elliott

Accompanist: Sarah Elliott, Hans Kooij,Sophy Goddard


KINGSTON, TAS

Meet: Wednesdays 11:30am – 1:30pm

Venue: LINC Adult Education Building

Address: 8 Hutchins Street, Kingston

Group Leader/s:

Lyn Kaica 0488 463 503

Gail Cossins 0417 911 745

Conductor: Hans Kooij

Accompanist: Sophy Goddard


LAUNCESTON, TAS

Meet: Thursdays 7.00pm-9.00pm

Venue: Salvation Army Building

Address: 111 Elizabeth St Launceston.

Group Leader/s:

Gemma Turner 0417449616

Di Paine 0409 318 298

Conductor: Val Clarke

Accompanist: Sam Braune


SORELL, TAS

Meet: Wednesdays 7.00 – 9.00 pm

Venue: Midway Point Hall

Address: 31 Raynors Road, Midway Point TAS

Group Leader/s:

John Coll 03 6269 2952

Jenny Oates 0409047456

Conductor: Paul Morrison

Accompanist: Hans Kooij

VIC
QLD
NT
WA

VIC

HEAD OFFICE, Melbourne, VIC

CONTACT DETAILS: (03) 8838 8995 info@singaustralia.com.au


ALBURY/WODONGA, VIC

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: Wodonga Senior Citizens Hall

Address: Havelock St, Wodonga, VIC, 3690

Group Leader/s:

Pauline McLaughlin 02 6021 3767

John O’Brien (asst) 02 6025 2769

Conductor: Pauline McLaughlin

Accompanist: Terri Blanch


ALTONA MEADOWS, VIC

Meets: Thursday’s 7:30pm-9:30pm

Venue: Altona Senior Citizens Centre

Address: 2 Sargood St, Altona, VIC,

Group Leader/s:

Ann Adamson 0419 205 665

Glenda Garner 0403 087 792

Conductor: Wendy Dwyer

Accompanist: Kaye Scaletti


ARARAT, VIC

Meets: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: Ararat West Uniting Church

Address: Cnr Banfield & Coad Sts, Ararat, VIC,

Group Leader/s:

Kristine Hughes 0439 084 721

Francesca Suffield (asst) 03 5352 3923

Conductor: Kristine Hughes, Sue Horvath

Accompanist: Kristine Hughes, Jenny McKay


BALLARAT, VIC

Meets: Monday 7.00pm-9pm

Venue: Mechanics Institute

Address: Sturt St, Ballarat, VIC

Group Leader/s:

Carolyn Priddle 0416 005 722

Conductor: Marilyn Kent, Jane Nice

Accompanist: Jane Nice, Ross Bullock, Sarah Brown


BALLARAT NORTH, VIC

Meets: Thursday’s 10am – 12pm

Venue: Ballarat Light Opera Centre

Address: Peel St, Ballarat, VIC,

Group Leader/s:

Carolyn Priddle 0416 005 722

Conductor: Marilyn Kent, Jane Nice

Accompanist: Jane Nice, Sarah Brown


BAYSIDE, VIC

Meets: Monday 7.30pm-9.30pm

Venue: Rosstrevor Hall, Brighton Grammer

Address: Allee St (School Crossing, Brighton, VIC,

Group Leader/s:

Anne Alp 0411 699 004

Dorothy Parris 0457 935 937

Conductor: Willem Van der Vis

Accompanist: Andrew Kerr


BENDIGO, VIC

Meets: Tuesday 7.00pm-9.00pm

Venue: Holy Trinity

Address: 14 Keck St, Flora Hill, VIC

Group Leader/s:

Joanne Bonazza 0421 650 567

Barbara Woodward 0438 220 350

Joy Roberts (asst) 0416 222 258

Conductor: Joanne Bonazza

Accompanist: Valmai Harris


BLACKBURN NORTH, VIC

Meets: Thursday 7:30pm-9:30pm

Venue: Forest Hill Village

Address: 264 Springvale Rd, Nunawading, VIC

Group Leader/s:

Mick Both 0414 484 080

Jennifer Simpson

Conductor: Debbie Tait

Accompanist: Peta Taylor


CAMBERWELL, VIC

Meets: Tuesday 10am-12pm

Venue: Camberwell Uniting Church

Address: 314 Camberwell Rd, Camberwell, VIC

Group Leader/s:

Judith Plumridge 0418 573 777

Lynda Garth 0428 511 423

Conductor: Wendy Dwyer

Accompanist: Brian Copple


EDENHOPE, VIC

Meets: Tuesday 7:00pm-8:30pm

Venue: Elsie Bennet Centre

Address: Lake St, Edenhope, VIC

Group Leader/s:

Annie Osborn 0428 851 858

Leanne Foster 0431 656 657

Conductor:

Accompanist:


GEELONG, VIC

Meets: Wednesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Belmont Senior Citizens Centre

Address: 52 Thomson St, Belmont, VIC

Group Leader/s:

Mary Simms 0419 278 456

Conductor: Angela Gionis

Accompanist: Maureen van Andel


HAWTHORN, VIC

Meets: Tuesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Camberwell Uniting Church

Address: 314 Camberwell Rd, Camberwell, VIC

Group Leader/s:

Sally Trumble 0417 014 433

Lance Schlipalius 0411 699 708

Conductor:

Accompanist: Brian Copple


HEATHMONT, VIC

Meets: Wednesday 7.30pm-9.30pm

Venue: Heathmont Uniting Church

Address: Canterbury Rd, Heathmont, VIC

Group Leader/s:

Eion Edmonds 0412 142 867

Barb McNeary (asst) 0419 557 618

Sandra King (asst) 0425 725 412

Conductor: Laura Martin

Accompanist: William Schmidt


HORSHAM, VIC

Meet: Monday 7.30pm-9.30pm

Venue: Uniting Church Meeting Room

Address: 10 Pynsent St, Horsham, VIC

Group Leader/s:

Frances Macdonald 03 5382 3752

Conductor: Jenny Payne

Accompanist:


NHILL, VIC

Meet: Tuesday 7.30pm

Venue: Senior Citizens Clubroom

Address: 8 Campbell St, Nhill

Group Leader/s:

Leith Dean 03) 5391 1284

Conductor:

Accompanist:


RINGWOOD, VIC

Meet: Monday 7:30pm-9:30pm

Venue: Federation Room, Maroondah Federation Estate

Address: 32 Greenwood Ave, Ringwood VIC 3134

Group Leader/s:

Robyn Lovett 03 9876 3003

Conductor: Jane Stamp

Accompanist: Leo


SALE, VIC

Meet: Tuesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Bond Street Event Centre

Address: Bond Street, Sale

Group Leader/s:

Ian Wilson 03 5143 0203

Jocelyn Paterson 03 5144 1128

Wendy Kelly 03 5149 7445

Conductor:

Accompanist: Suzanne Morris


SHEPPARTON, VIC

Meet: Tuesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Shepparton Baptist Church

Address: corner Longstaff and Wyndham Street (enter by Longstaff St)

Group Leader/s:

Meryl Fitzgerald 0418 578 369

Glenda Reynolds (asst) 0428 299 256

Conductor: Robyn Leembruggen

Accompanist: Dot Amery, Neville Noller


TECOMA, VIC

Meet: Thursday 7.30PM – 9.30PM

Venue: Uniting Church Hall

Address: Burwood Hwy, Tecoma, VIC

Group Leader/s:

Carole McKenzie 0417 016 086

Gerry Lane (asst)

Conductor: Karen Noonan

Accompanist:


WANGARATTA, VIC

Meet: Wednesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Purbrick Hall

Address: 6 The Close, Anglican Cathedral, Wangaratta, VIC

Group Leader/s:

Ruth Prentice 0408 376 639

Carole Martin 03) 5721 4705

Marlene O’Keefe 0417 454 126

Conductor: Sarah Holmes-Brown

Accompanist: Doug McGregor


WARRNAMBOOL, VIC

Meet: Thursday 7.00pm-9.00pm

Venue: Warrnambool Uniting Church Hall (entrance at back of church car- parking area)

Address: 115 Koroit St, Warrnambool, Vic

Group Leader/s:

Helen Murphy 0439 353 685

Judith McKenzie (asst) 0432 578 694

Conductor:

Accompanist: Margaret Lamb

QLD

BUNDABERG, QLD

Meet: Monday 6.45pm-9.15pm

Venue: Gracehaven Aged Care Facility (Activities Room)

Address: 71 Dr, Mays Rd, Bundaberg QLD

Group Leader/s:

Belinda Macklan 0434 062 150

Conductor: Karen Larcombe, Lois Keppel

Accompanist: Lois Keppel, Andrea Davis


CARINA, QLD

Meet: Wednesday 7:30pm-9:30pm

Venue: Church of Nazarene

Address: Cnr Meadowlands Rd and Bethel St

Group Leader/s:

Kathy Thomas 0429 447 032

Conductor: Liz Whitaker

Accompanist: Benjamin Drozdovskii


GRACEMERE, QLD

Meet: Monday 7pm-9pm

Venue: St Andrews Anglican Church

Address: Barry Street Gracemere

Group Leader/s:

Lorna Bahnisch 0427561629

Lyn Lloyd 0407531373

Conductor: TBA

Accompanist: Lynette Anstey


INGHAM, QLD

Meet: Wednesday 7:00pm-9:00pm

Venue: Conroy Hall

Address: 41 McIlwraith St Ingham QLD 4850

Group Leader/s:

Rita Phillips 0417 792 602

Conductor: Vera Di Bella

Accompanist: Rita Phillips


SOUTH BURNETT, QLD

Meet: Mondays 7.00pm to 9.00pm

Venue: Uniting Church Hall

Address: Alford Street, Kingaroy

Group Leader/s:

Sharron Coughlan 0431 816 071

Cindy Proctor 0427633078

Alison Murray 0438 638 392

Conductor:

Accompanist: Marion Otto


SUNSHINE COAST, QLD

Meet: Mondays 9.30am to 11.30am

Venue: Maroochydore Seventh Day Adventist Church Hall

Address: 20 Aragorn Street, Maroochydore

Group Leader/s:

Patricia Eiby 07) 54783165

Janelle MacDonald (asst) 0400019855

Rosemary Hill (asst)

Conductor: Sarah Laws

Accompanist: Robin Millow


TEXAS, QLD

Meet: Mondays 11am – 1pm

Venue: Memorial Hall

Address: 5 High Street, Texas QLD

Group Leader/s:

Anne Donges 0418 988 060

Bernadette Guymer 07 4653 1198

Conductor: Lindi Russell

Accompanist: Cathy Venables


TOOWOOMBA, QLD

Meet: Mondays, 6.30pm-9.00pm

Venue: St Alban’s Church Hall

Address: Cnr Anzac Ave & Hill St

Group Leader/s:

Majella Albion 0400 941 095

Elke Dixon 0404 639 208

Conductor: Elaine Coates

Accompanist: Tonia Paroz

NT

ALICE SPRINGS, NT

Meet: Monday 7:00pm-9:00pm

Venue: Hartley St School Museum

Address: Across the road opposite from Gloria Jeans and Subway

Group Leader/s:

Susan Crowe 0456 035 082

Conductor: Andrea Doyle

Accompanist:


DARWIN, NT

Meet: Thursday 7:00pm-9:00pm

Venue: Music Centre Essington School

Address: Rossiter St, Nightcliff

Group Leader/s:

Ruth Garden 0431 179 047

Pauline Bourke 0438 596 912

Conductor: Jill & Janet

Accompanist: Floie

WA

BUSSELTON, WA

Meet: Wednesdays 7.15 pm

Venue: St Mary’s Family Centre

Address: Queen St, Busselton

Group Leader/s:

Carmelina Clifton-James 0474 354 298

Alison Sanbrook (asst) 08 9756 7385

Conductor: Carmelina Clifton-James, Alison Sanbrook

Accompanist: Sherinne Jones


BUNBURY, WA

Meet: Mondays 7pm to 9pm

Venue: Bunbury City Band Hall

Address: Cobblestone Dr, Bunbury 6230

Group Leader/s:

Maureen Worthington 0422 574 662

Alan Worthington 0422 574 662

Rod Krachler 0417 904 126

Conductor: Brigid Mills

Accompanist: Denice Dunn


ESPERANCE, WA

Meet: Wednesdays, 7.30pm-9.30pm

Venue: Esperance Aged Care Facility

Address: Activity Centre, 4 Randall St

Group Leader/s:

Barbara Dempster 0400542253

Martin Bakker (asst) 0403567079

Conductor: Emma Starcevich

Accompanist: Tim Holland


FREMANTLE, WA

Meet: Mondays 7.15pm for 7.30pm start

Venue: Holy Cross Church Hall

Address: 56 Mc Lean Street, Melville

Group Leader/s:

Christine Browne 0412 579 752

Brian Marsden (Asst) 08 94383496

Conductor: Janice Miller-Eves

Accompanist: Aidan Bridges


GERALDTON, WA

Meet: Thursday 7.30pm-9.00pm

Venue: The Residency

Address: Marine terrace (opposite the silos)
Geraldton

Group Leader/s:

Di Trotter 0407 217 312

Conductor: Shannan Steele, Kathryn Carter

Accompanist:


MANJIMUP, WA

Meet: Every Wednesday 7pm-9pm

Venue: Community Centre meeting room 1 enter off Bath Street (plenty of parking)

Address:45 Rose St, Manjimup WA 6258

Group Leader/s:

Susan Mountford 08 97761345

Conductor: Deanne Ventris

Accompanist: Deanne Ventris


PRESTON BEACH, WA

Meet: Friday 10am

Venue: Preston Beach Community Hall

Address: 14 Panorama Drive Preston Beach, WA 6251

Group Leader/s:

Jeanette & Geoff James

Conductor: TBA

Accompanist: TBA


ROCKINGHAM, WA

Meet: Wednesday at 7.15pm

Venue: St George’s Anglican Church Hall

Address: cnr Rae Rd & Thomas St, Safety Bay

Group Leader/s:

Tereza Ukich 0418949088

Conductor: Janice Millar-Eves

Accompanist:


SORRENTO/DUNCRAIG, WA

Meet: Wednesdays 7:30pm

Venue: Trinity North Uniting Church

Address: 29 Wandoo Road, Duncraig

Group Leader/s:

Linda Worth 0421 864 651

Julie Robertson 08 92042276

Conductor: Paul O’Brien, Judy Howell

Accompanist: Greg Schultz


SWAN VALLEY, WA

Meet: Mondays 7.30pm-9.30pm

Venue: Baskerville Memorial Hall

Address: Memorial Avenue Baskerville

Group Leader/s:

Bronwyn Davey 0407 888 759

Margaret Dunne (asst) 0411 160 911

Anne Avery (asst) 0417 184 250

Conductor: Bronwyn Davey, Margaret Grubb

Accompanist: Heather Morfitt

Menu